Konopie w teorii i praktyce

dsc_2129
Gdy zobaczyłem, że 3 i 4 lutego 2017 roku organizowana jest we Wrocławiu Międzynarodowa Konferencja na temat konopi wiedziałem, że muszę na niej być. Odliczałem dni do wyjazdu i nie mogłem się go doczekać. Wyruszyłem z Lublina dzień wcześniej bo podróż z mojego miasta zajmuje ponad siedem godzin a konferencja zaczynała się już od dziesiątej rano. Przyjechałem na miejsce o godzinie 22:00 i pierwsza myśl była taka, żeby ruszyć do centrum na kluby i bary. Jednak wiedziałem, że rano muszę wstać, więc odpuściłem. Wiedziałem też, że będę jeszcze mógł sobie na to pozwolić bo zostaje kilka dni, więc grzecznie poszedłem spać.
 dsc_2092  dsc_2094
Na drugi dzień, gdy dotarłem na Uniwersytet Przyrodniczy na wejściu przywitały mnie stoiska różnych firm działających w branży konopnej, głównie w sektorze artykułów spożywczych, kosmetyków i olejów CBD, takie jak: Max Hemp i Fundacja Krok Po Kroku -organizatorzy, Konopie i Zdrowie, Cannabi Gold, Dobre konopie oraz Konopne kuracje. Pierwszy raz miałem okazję skosztować świeżego mleka konopnego od Manufaktury runa roślinnego. Jak będziecie mieli okazję, to polecam, bardzo dobre. Przy rejestracji otrzymałem teczkę z informacjami, planem na dwa dni i ulotkami. Otrzymałem imienną plakietkę z podpisem dziennikarz 🙂 . Poczułem się wyjątkowo i wiedziałem, że będą to wyjątkowe dwa dni. Ciekawi ludzie, prelegenci z całego świata, dziennikarze oraz pacjenci korzystający z konopnych właściwości.
  dsc_2095    dsc_2097
Poniżej postaram się przedstawić Wam to co udało mi się zapamiętać z tych dwóch dni a działo się dużo. Przy Gościach z zagranicy nie korzystałem ze słuchawek do tłumaczenia z języka angielskiego, ale myślę, że sens ogólny przekazu udało mi się zrozumieć.
Wydarzenie otworzyła Pani Dorota Gudaniec, która wszystkich przywitała i przekazała mikrofon Neilowi Woodsowi, którego nazwała dobrym policjantem. Neil przez lata był też tajnym agentem. Opowiadał o swoich działaniach i walce z grupami przestępczymi związanymi z narkotykami. Przytaczał rożne historie, które działy się na terenie całej Wielkiej Brytanii. Nie raz musiał jechać na drugi koniec kraju i zyskiwać przychylność różnych osób żeby wejść w ich świat. Gangsterzy, pościgi, korupcja i historie jak z filmów akcji. Podsumowując całe swoje wystąpienie z przykrością i zrezygnowaniem mówił, że to nie do końca było ok, dlaczego? Cała ta pseudo walka z narkotykami tylko podtrzymywała cały czarny rynek a nie go hamowała. To były stracone lata i wielkie pieniądze, które nie rozwiązały problemu i go na pewno w ten sposób nie rozwiążą. Podobną opinią podzielił się kolejny prelegent ze Stanów Zjednoczonych Neill Franklin. Mówił, że czas najwyższy zakończyć te bezsensowne działania, które narażają życie wielu osób, zarówno cywilów jak i policjantów. Podając przykłady z USA wymieniając poszczególne stany i regiony, które wprowadziły liberalną politykę wobec marihuany zdradził, że poziom przestępczości wyraźnie zmalał a wpływy do budżetu wzrosły. Powiedział, że zna tysiące przypadków wezwań do rożnych bójek, ale nigdy powodem agresji nie była marihuana. Na pytanie zadane przez jednego ze słuchaczy, czy uważa, że to było dobre posunięcie ze strony władzy i czy wyjdzie to na dobre w innych miejscach, powiedział „Zobaczcie trzymam ten mikrofon w swoich rękach, wszystko zależy od tego w jaki sposób go użyję, mogę powiedzieć przez niego ciekawe i mądre rzeczy, ale mogę też Was obrazić”. Powiedział, że jako społeczeństwo wiecie czego chcecie, wiecie na kogo głosowaliście i możecie tych osób wymagać to czego oczekujecie. Lobbujcie i wymagajcie!
Po dwóch  ciekawych przemówieniach głos zabrała bardzo energiczna Pani profesor Monika Płatek. Prawniczka z Instytutu Prawa Karnego z uniwersytetu Warszawskiego opowiadała o  konieczności liberalizacji prawa narkotykowego. Na podstawie różnych podanych przykładów mówiła o tym, że politycy obawiają się zmian i dlatego nie chcą iść w stronę legalizacji, a jak najszybsze zmiany są potrzebne. Nie pamiętam dokładnie kto był następnym prelegentem bo kolejność występów czasami zmieniała się spontanicznie. Będąc na tego typu wydarzeniach trzeba brać to pod uwagę, gdyż ludzie jadą z różnych stron i czasami jest to nieuniknione.
Sébastien Begueire Francuz, który na co dzień mieszka w Czeskiej Pradze zajmuje się produkcją specjalnych urządzeń do analizy zawartości związków w suszu roślinnym oraz ekstraktów konopnych. Analizatory firmy Alpha-CAT można już kupić od 89 Euro.
Dr Jerzy Jarosz anestezjolog, który wykorzystuje preparaty z marihuany dla swoich pacjentów do uśmierzania bólu. Autor wielu publikacji i książek naukowych.
Był też specjalista z dr Silviu Brill z Izraela, który doświadczenie zbierał w Anglii i Kanadzie.
Dr Marek Bachański, lekarz który nie boi się leczyć przy pomocy marihuany dzieci w Polsce głównie, padaczki lekoopornej. Od 2016 roku prowadzi klinikę neurologiczną w Warszawie „Neuronek”.
Bogdan Jot autor bloga marihuanaleczy.pl i autor kilku książek o tematyce konopnej takich jak „Odkłamywanie marihuany”, oraz „Marihuana leczy”.
Arlet Williams, czyli osiemdziesięcioletnia „Babcia Ganja”, która przyleciała specjalnie z Nowego Yorku. Opowiadała jak któregoś razu przyszła do domu i ktoś jej podesłał kopertę w której było pięć tysięcy dolarów z dopiskiem na „Walkę o legalizację w Polsce”. Bardzo sympatyczna Pani, która jak sama mówiła żyje dzięki marihuanie, gdyż z powodu nowotworu lekarze dawali jej tylko kilka miesięcy życia. Żyje, gdyż się nie poddała i mocno wierzyła, że to przetrwa. Mówiła, że nie można się nigdy poddawać.
.
 bedrocan-medyczna
.
Dr Mikael A. Kowal specjalista z holenderskiej firmy Bedrocan, która zajmuje się produkcją marihuany do celów medycznych. Mikael ma korzenie Polskie i wykłady prowadził w języku Polskim. Mowa była przeplatana rożnymi ciekawymi zdjęciami, gdzie można było zobaczyć różne etapy uprawy i produkcji marihuany w laboratoriach.
W konferencji brało udział również wielu pacjentów, którzy mieli okazję opowiedzieć o swoich doświadczeniach związanych z zażywaniem marihuany. Wszyscy mówili o pozytywnym wpływie na jakość ich życia w trakcie lub po chemioterapii przy różnego rodzaju nowotworach. Bardzo ciekawie wypowiadał się jeśli dobrze zapamiętałem imię Marcin, któremu lekarze dawali kilka miesięcy życia i przewidywali niepłodność na co on powiedział, że już ponad rok nie powinno mnie tu być a żyję i jestem z Wami a co najlepsze mnie w życiu spotkało to trzy miesiące temu urodziła mi się córka. Kolejne osoby opowiadały o trudnościach z dostępem i zdobyciem suszu na olej. O rożnych przykładach desperackiego kontaktu z dziwnymi osobami, żeby tylko zdobyć cokolwiek.
Profesor Jerzy Vetulani bardzo sympatyczna postać, autor wielu książek w tym „A w konopiach strach”, opowiadał różnych procesach, które zachodzą w naszym organizmie podczas zarzywania róznych substancji. Przytoczył również historię odkrycia THC (Tetro Hydro Canabidol) przez Rumuńskiego uczonego Raphaela Mechoulam.
Powiedział, że marihuana może być niebezpieczna i może nawet zabić, ale tylko wtedy jak komuś spadnie na głowę jej cały duży wór.
.
                   dsc_2133         dsc_2100
 .
Na sam koniec dwudniowej konferencji wystąpił raper Liroy, który od jakiegoś czasu pełni funkcję Posła. Opowiadał o tym, że jest duża szansa powodzenia zmiany ustawy narkotykowej na korzyść pacjentów, ale niestety nie w takiej formie jak miało to być na początku. Ustawa przewiduje, że Medyczna Marihuana znajdzie się w aptekach na terenie całego kraju, ale zaproponowany system tego nie będzie gwarantował, gdyż ma być docelowo sprowadzana z zagranicy z takich krajów jak Czechy czy Holandia. Jest to duży problem, gdyż nie wiadomo czy te kraje będą w stanie dostarczyć taką ilość produktów jaką będą potrzebować pacjenci. Druga sprawa czy rodzaj i jakość tych produktów będzie zadowalająca. Rząd chce się zgodzić na import, ale nie chce się zgodzić by w Polsce nawet pod nadzorem Państwa Polskiego w Polskich instytutach naukowych powstały uprawy medycznych konopi. Jest to bardzo zastanawiające, gdyż partia rządząca PiS, która ma najwięcej „ale” w tej sprawie niby dba o Polskie interesy a tu jednak nie chce zarabiać na uprawie roślin, które mają w naszym kraju idealne warunki do takiej produkcji. Mamy wybitnych naukowców i rolników, którzy poradzili by sobie nie gorzej od zagranicznych dostawców. Rząd nie chce się zgodzić na uprawę samodzielną przez pacjentów podając naprawdę głupie przykłady typu: „Dzieci rodziców uprawiających rośliny będą mogły same sobie zażywać”, albo „czarna strefa wtedy dopiero się rozwinie”. Z tego co wiem to w szkołach jest szybszy i łatwiejszy dostęp do narkotyków niż alkoholu. Wszystkie te substancje są niewiadomego pochodzenia, najczęściej moczone lub rozcieńczane z innymi chemicznymi środkami, które są bardziej niebezpieczne niż te wszystkie narkotyki. Odkąd pamiętam wszelkiego rodzaju narkotyki były dostępne bez większego problemu. Tylko jakość tych wszystkich rzeczy pozostawiała wiele do życzenia.
Podsumowując całą konferencję stwierdzam, że dostęp do roślin konopnych o medycznych właściwościach jest potrzebny nam wszystkim jak nigdy. Wojna z narkotykami i używkami została dawno już przegrana. Takie działania prowadzą bardziej do rozwoju szarej strefy niż ją hamują. Sposobem zakazów i kar nie będzie żadnych pozytywnych efektów.
Ludzi powinno się edukować lub leczyć a nie ich karać.
Legalize it!
.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *